Катетеризація сечового міхура
Катетеризацію сечового міхура застосовують у хворих із гострим затриманням сечі (понад 8 год). Найбезпечнішим і найпоширенішим методом спорожнення сечового міхура є його катетеризація за допомогою м'яких катетерів (гумових, латексних, пластмасових). Розмір катетера добирають відповідно до величини зовнішнього отвору сечівника.
Чоловікам уводити катетер складніше, оскільки в них сечовід довший, аніж у жінок, і має 2 фізіологічні звуження (мал. 11). Маніпуляцію виконують таким чином. Хворий лежить на спині із зігнутими в колінах і розведеними в боки ногами. Статевий член нижче від головки обгортають серветкою і беруть лівою рукою, у правій руці тримають пінцет, яким беруть катетер, відступивши на 3—4 см від його кінця, змащеного вазеліном або гліцерином, і повільно уводять, просовуючи по сечівнику, одночасно натягуючи статевий член на катетер. Досягнувши сечового міхура, з катетера почне виділятися сеча.
У жінок проводять туалет зовнішніх статевих органів. Хвора лежить на спині, ноги зігнуті в колінах і розведені в боки. Лікар чи медична сестра пальцями лівої руки розсовує статеві губи. У правій руці пінцет, яким беруть катетер, змащений вазеліном або гліцерином, і, відступивши 4—5 см від кінця катетера, обережно вводять його в сечівник на глибину 4—6 см. Поява сечі з катетера свідчить, що він у сечовому міхурі.
Надлобкова пункція сечового міхура
Якщо катетеризацію сечового міхура виконати неможливо (наприклад, у разі розриву сечівника, уролітіазу тощо), для екстреної евакуації сечі проводять надлобкову пункцію. Перед пункцією надлобкову ділянку голять. Хворий лягає на операційний стіл. Пальпаторно та за допомогою перкусії визначають контури сечового міхура. Місце пункції обробляють антисептиками і знеболюють 0,25—0,5 % розчинами новокаїну. Після цього роблять прокол по середній лінії на 1—2 см вище від лобка (мал. 12). У разі проколювання апоневрозу зовнішніх косих м'язів живота відчувають нібито провал голки. Якщо голка потрапила в сечовий міхур,то в разі відтягування поршня шприца в його циліндрі з'являється сеча. Сечу також можна випускати самостійно, натягнувши на муфту голки гумову трубку і повернувши хворого на бік. Після пункції місце проколу обробляють за всіма хірургічними правилами.