menu
person

Допомога хірургічному хворому охоплює чотири основні етапи:

а) долікарська;

б) перша лікарська; в) хірургічна допомога в амбулаторних або стаціонарних умовах (хірургічні відділення загального профілю);

г) спеціалізована хірургічна допомога (спеціалізовані хірургічні відділення і центри).

Долікарську допомогу надають на фельдшерсько-акушерських пунктах у сільській місцевості й на фельдшерських пунктах підприємств. Першу лікарську допомогу надають лікарі загального профілю в дільничних лікарнях, лікарі швидкої медичної допомоги. Ці види допомоги мають велике значення, оскільки вчасно надана допомога хворим із кровотечами, переломами, у стані шоку, клінічної смерті та інших термінальних станах може врятувати їм життя.

У деяких дільничних лікарнях хірургічну допомогу надають хворим з гострими хірургічними захворюваннями й ушкодженнями.

У районній лікарні хірургічну допомогу надають хворим із гострими хірургічними захворюваннями й травмами, а також проводять оперативне лікування найпоширеніших хірургічних захворювань (апендицит, холецистит, грижа, виразкова хвороба шлунка й дванадцятипалої кишки та ін.).

У обласній і міській лікарнях також надають такий обсяг хірургічної допомоги, але, окрім цього, забезпечують спеціалізовані види хірургічної допомоги: травматологічну, урологічну, ортопедичну, нейрохірургічну та ін.

Слід зазначити, що великий обсяг роботи щодо надання допомоги здійснюють хірургічні служби поліклінік. Під час проведення амбулаторного прийому хірург вирішує одразу кілька важливих питань. Частина хворих починає й закінчує лікування в умовах поліклініки. Іншим пацієнтам рекомендують обстежитися, відтак їх у плановому порядку направляють у хірургічний стаціонар. У разі діагностики гострого хірургічного захворювання пацієнта в екстреному порядку направляють у хірургічне відділення. Хірург поліклініки лікує, дає рекомендації щодо реабілітації хворих, які перенесли оперативне втручання, за потреби виписує лікарняний листок.

В обласних лікарнях організовано цілодобові чергування санітарної авіації, що дає змогу здійснювати велику консультативну роботу й надавати екстрену хірургічну допомогу в міських і районних лікарнях за викликом.

Онкологічних хворих лікують в онкологічних диспансерах.

Хірургічні кафедри медичних університетів, академій та інститутів, окрім надання хірургічної допомоги, ведуть наукові розробки з різних напрямів хірургії, відтак значна кількість міських і обласних лікарень є клінічними, на базі яких працюють хірургічні клініки вищих медичних навчальних закладів.

Хірургічну допомогу також надають у клініках науково-дослідних установ з хірургії, інститутів та академій з удосконалення лікарів, травматології, урології, онкології, нейрохірургії, гематології, туберкульозу, ендокринології, де окрім розв'язання хірургічних питань оцінюють ефективність нових способів діагностики й лікування хірургічних хворих, проводять тематичні наукові конференції, симпозіуми, конгреси.

Один з основних напрямів сучасної хірургії — її профілактична спрямованість. Проведення різних профілактичних оглядів населення на підприємствах, в установах і поліклініках, а також диспансеризація дають змогу істотно поліпшити результати хірургічного лікування й запобігти багатьом ускладненням.